Teddy králíčci z Jirkova

- Podestýlky

Cat´s Best Universal - nehrudkující
Nejdříve jsem pro králíčky používala podestýlku Cat´s Best Universal, což jsou slisované dřevěné válečky (tzv. peletky). Kupovala jsem je většinou v  minishopu na www.kralici.cz . Je to nehrudkující podestýlka, která se při nasáknutí moče rozpadne na jakési „blátíčko“. Byla jsem celkem spokojena, až na vyšší cenu (10 kg za 99,- Kč). Také mi vadilo, že králíčkové s dlouhou srstí ji roznášejí po celé kleci. Jaká byla moje radost, když  jsem objevila v obchodě OBI – vše pro dům a zahradu – téměř stejné  lisované  dřevěné peleteky ( 25 kg pytel jen za 85,- Kč!). Je to však bohužel jen sezónní zboží, prodávané jako ekologický otop do krbů. V létě tyto peletky již nebyly k sehnání a prý budou zase až na podzim. Vracet se k původní „dražší variantě“ peletek se mi již nechtělo, a tak jsem hledala další možnosti jiných podestýlek.

Cats best - universa

Cat´s Best Universal - nehrudkující

Podestýlka Mikeš - hrudkující
V různých diskuzních fórech o králíčkách, ale i od jiných chovatelek  jsem zjistila, že někteří s úspěchem používají tzv. „hrudkující“ podestýlku do záchůdku. Řekla jsem si, že jí také vyzkouším. Jako první jsem koupila hrudkující podestýlku pro kočky zn. Mikeš (10 kg za 81,- Kč). Moji králíčkové ji zvědavě očuchávali a s vykonáváním potřeby do této nové podestýlky neměli problém. Lopatičkou s dírkami  jsem vyndala tvrdou hrudku a bobky, a čistá podestýlka propadla zpět do záchůdku. Jak úsporné a rychlé bylo čištění záchůdku! Byla jsem nadšena… Problém ale nastal, když jsem zjistila, že teddíci tuto podestýlku žerou! V knížce o králíčkách jsem se dočetla, že pokud králíčci tuto hrudkující podestýlku ochutnají, mohou uhynout! Jako hrudky v záchůdku se jim prý udělají i hrudky v bříšku.
Aby má panika byla dovršena, Roník nám přestal na půl dne bobkovat. Podestýlku Mikeše jsem jim okamžitě vyndala a s napětím a nervy očekávala, jak to dopadne… Jaká byla radost nás všech, když někdy k večeru udělal Roník první bobek…!

Podestýlka Cat´s Best Öko plus - hrudkující
Jako další jsem si v minishopu objednala opět „hrudkující“ podestýlku Cat´s Best Öko plus i s lopatičkou (10 kg za 159,- Kč, lopatka za 29,- Kč). Struktura je velmi podobná dřevěným válečkům, jen je mnohem jemnější a vypadá jako drť. Chtěla jsem vyzkoušet tuto podestýlku zatím jen na naší jedné samičce. Velmi pozitivní bylo, že tuto podestýlku nežrala a potřebu do ní vykonávala bez problémů. Při nasáknutí moče se z drtě utvoří pevná hrudka, která se lopatkou velmi snadno vybere, včetně bobečků. Čištění záchůdku je opravdu velmi komfortní, a navíc se zdá, že tento pytel je bezedný a vydrží na velmi dlouho. Čistím záchůdky vždy 2x denně, ráno a večer, a ráno vždy jen dosypu hrstičku této drtě. Byla bych velmi spokojena, až na skutečnost, že naše Rozinka tuto nezhrudkovanou podestýlku částečně roznáší na chlupech po kleci…

záchůdek s hrudkami.

Takto hrudkuje Cat´s Best Öko plus

Podestýlka Jonáš - nehrudkující
Mým ostatním králíčkům zatím dávám opět nehrudkující dřevěné válečky – peletky, tentokrát zn. Jonáš (10 kg za 105,- Kč). Jsou tmavě hnědé a při nasáknutí močí se rozpadnou. Vysypu vždy celý znečištěný záchůdek a dám podestýlku novou.  Takže žádné vybírání bobečků a žádné zdržování… Jsem vcelku spokojená, jen tyto peletky z pytle rychle ubývají. Na internetu jsem objevila firmu v ústeckém kraji, která tyto peletky coby ekologický otop do krbu prodává.: http://www.jeeem.cz . Po písemném jednání s jednatelem společnosti panem Muchou  jsem se dozvěděla, že tyto peletky prodávají též jako podestýlku pro domácí zvířata, a to buď v 5 kg, nebo 15 kg pytlích (1 kg za 5,90 Kč). Jsou ochotni toto zboží zaslat i na dobírku, poštovné však stojí  220,- Kč. Cena za peletky je velmi příznivá, cena za poštovné však již ne. Výhodné to ale bude pro každého, kdo bydlí v okolí Děčína, kde je sídlo této firmy, a peletky si koupí přímo v prodejně.

Závěrem
Nehrudkující podestýlka je skvělá do chvíle, než se močí rozpadne. Pak jí králíčci roznáší v srsti. Hrudkující podestýlku roznáší naopak ještě před tím, než udělá pevné hrudky. Je třeba také vzít v úvahu, jestli králíčci hrudkující podestýlku budou žrát, nebo ne. A v neposlední řadě hraje roli i ekonomický pohled: z finančního hlediska je výhodnější hrudkující podestýlka Cat´s Best Öko plus. Ačkoliv je finančně dražší, vydrží mnohem déle. Přikláním se tedy zatím k této hrudkující podestýlce. Samozřejmě záleží na každém chovateli, kterou podestýlku upřednostní.  Ale poslední slovo stejně bude mít náš králíček.  Neboť všichni si přejeme mít doma šťastné,  milé a zdravé zvířátko….
Přeji vám mnoho úspěchů a šťastnou ruku při volbě té pravé podestýlky pro vašeho králíčka!
Posledni komentare
30.06.2017 18:52:39: Ahoj, super stránky, sice jsme již králíčka kdysi měli ale zde si můžu rovnou udělat závěr toho co k...
01.02.2014 16:34:46: Děkuji,ráda si přečtu názor někoho kdo má zkušennost.
23.08.2013 16:07:46: Bože ty jsi kráva, ty toho nasereš a nevíš co by sis koupila.
 
Věříme, že se vám na našich stránkách o zakrslých teddy králíčcích z Jirkova líbilo, že jste tu našli inspiraci i pobavení a snad i mnohé z toho, co jste původně hledali ... My i všichni naši teddy králíčci se na vaši příští návštěvu už teď opravdu moc těšíme ...